Целева група: ученици на 15 и повече години във формални и неформални образователни рамки.
Препоръчително времетраене: 90 мин
Цели:
- Да запознае учащите се със съвременен визуален материал за Холокоста, да предизвика дискусия, да насърчи учениците да разсъждават и да изразяват своите възгледи относно възпоменанието на Холокоста.
- Да насърчи учениците да разсъждават върху различни аспекти на отбелязването на събитията от Холокоста през XXI век от млади израелци.
- Да запознае учениците с културата на възпоменанието на Холокоста в техния собствен национален контекст
- Да направи въведение към по-широк учебен процес за Холокоста или да завърши такъв учебен процес.
Подготовка:
Разпечатайте комплекта пощенски картички (двустранни, цветни). Препоръчваме ламиниране на комплекта преди употреба. Комплектът може да бъде поръчан и в книжарницата на Яд Вашем.
Разпечатайте работните задачи за учениците.
Може да са необходими компютър, проектор и интернет връзка.
Въведение:
Този комплект представя подбор от пощенски картички, проектирани от студенти по графичен дизайн в горните курсове от Училището за дизайн и образование
„Нери Блумфийлд“, Хайфа, Израел.
Учениците започнаха тази специална образователна инициатива, свързана с Холокоста, в сътрудничество с Международното училище за изучаване на Холокоста на Яд Вашем. След участие в целодневен учебен семинар в Яд Вашем, младите израелски дизайнери бяха поканени да създадат набор от пощенски картички, представящи тяхната гледна точка за възпоменанието на Холокоста.
Пощенските картички могат да се използват като стимул за дискусия по теми, свързани с Холокоста, и са подходящи както за официални, така и за неформални образователни условия. Материалът е подходящ и за създаване или приключване на общо проучвателно звено за Холокоста. Надяваме се, че тези пощенски картички ще предизвикат смислен диалог между младите учащи се за Холокоста и възпоменанието за него.
Организация на работата:
Учителят разделя учениците на 7 групи. Всяка група получава няколко пощенски картички и задачи. Учениците работят в групи по 10-15 минути.
След работата в малки групи, всяка група представя резултатите си в сесия, модерирана от учителя.
Група 1. Детски мечти по време на Холокоста
пощенски картички:
- Пощенска картичка от Риви Музикал и Aмит Kaтц
- Пощенска картичка от Анастасия Файбиш
Материал 1: Поема от Абрахам Копловиц
Мечта...
Когато навърша 20 години,
В моторизирана птица ще седя,
И до пределите на космоса ще се издигна. Ще летя, ще плувам към красивия Далечен свят
И към небето ще се издигна. Облакът сестра ще ми бъде Вятърът ми е брат.
Ще летя, ще плувам над реки и морета. Ще се възхищавам на Ефрат и Нил.
Ще гледам Сфинкса и Пирамидите В древната земя на богинята Изида.
Ще се плъзгам над могъщия Ниагарски водопад, И ще попивам топлината на слънцето на Сахара.
Над покритите с облаци тибетски върхове ще се изкача, Над тайнствената магическа земя на индусите.
И когато се отскубна от слънчевата топлина, Ще се насоча към арктическия север,
И ще се развихря над гигантския остров Кенгуру, И след това над руините на Помпей.
Оттам ще насоча погледа си към Светата земя, Където беше даден нашият Завет.
Дори ще стигна до прочутата страна на Омир,
И ще бъда толкова изумен от красотата на този свят. До небесата ще излетя.
Облакът сестра ще ми бъде Вятърът ми е брат.
Материал 2: Биографична информация за Абрахам Копловиц (1930-1944)
Абрахам Копловиц е роден през 1930 г. в Лодз, Полша. Той е единствено дете на родителите си, Йохет-Гител и Мендел Копловиц. Преди началото на Втората световна война Абрахам посещава училище само две години. През пролетта на 1940 г. семейството се озовава в гетото на Лодз.
Това гето е затворено от останалия свят с дървена ограда, заобиколена от допълнителни огради с бодлива тел. Евреите са натъпкани в гетото без ток и вода. Болестите и гладът бързо намаляват техния брой. Евреите от гетото работят като роби за германците, надявайки се, че трудът ще увеличи шансовете им за оцеляване.
Тази надежда обаче не се сбъдва. Гетото в Лодз е ликвидирано през лятото на 1944 г. Абрахам Копловиц е депортиран с родителите си в Аушвиц, където той и майка му са убити. Само баща му Мендел Копловиц оцелява във войната.
След освобождението Мендел Копловиц се завръща в Лодз. Той намира снимки и тетрадка, които синът му Абрахам е скрил на тавана. Тетрадката включва осем стихотворения и две сатири, написани от Абрахам. Мендел се премества в Израел с втората си съпруга през 1955 г., като взема със себе си бележника на сина си. Той умира в Израел през 1983 г.. Полубратът на Абрахам, Елиезер Гринфелд преоткрива бележника през 1983 г. и го дарява на Яд Вашем.
Задачи:
- Прочетете стихотворението, написано от Абрахам Копловиц, малко момче, убито по време на Холокоста. Запознайте се с биографията на Абрахам. Обсъдете защо Абрахам е решил да не включва в поемата си никакъв намек за действителността в гетото.
- Погледнете сега комплекта пощенски картички.
• Анализирайте: Как израелският дизайнер е избрал да илюстрира стихотворението, като се има предвид, че младият автор не е споменал нищо за реалността, в която е написано?
• Обсъдете: Какво е значението на обувката, трансформирана в лодка, жълтата звезда, превърната в хвърчило? - Опитайте се да направите или да нарисувате други илюстрации към стихотворението.
пощенска картичка:
- Пощенска картичка от Естер Гордон
Задача:
Обсъдете: Какво общо има тази пощенска картичка с останалите пощенски картички от тази група?
Група 2. Изкуства и Холокост. Трябва ли да има граници?
пощенски картички:
- ощенска картичка от Ади Лузон
- Пощенска картичка от Итай Ейлон
Материал 1: Имре Кертес, Без съдба (откъс)
„След още една минута влакът спря и тогава тези, които гледаха навън, развълнувано ни уведомиха, че виждат гара, войници и хора. Няколко души веднага започнаха да събират вещите си и да се закопчават. Особено жените. Те започнаха да се почистват, да се обличат и разресват. Отвън обаче чух приближаващи шумове, затръшване на врати и смесени шумове на заминаващи пътници и тогава бях принуден да осъзная, че без съмнение наистина сме пристигнали до нашата дестинация. Радвах се естествено, но чувствах, че се радвам по различен начин от начина, по който бих бил се радвал, да кажем, вчера или още по-точно завчера. Тогава някакъв инструмент удари вратата на нашият вагон и някой, или по-скоро няколко души, дръпнаха настрани тежката врата.
Първо чух гласовете им. Говореха немски или някакъв подобен език. Звучеше така, сякаш всички говореха едновременно. От това, което можех да разбера, те искаха да напуснем вагоните. Вместо това изглеждаше, че са се промъкнали сред нас; за момент не можах да видя нищо. Но скоро новината се разпространи: куфарите и пакетите трябва да останат. След това те обясниха, а думите им бяха преведени и предадени, че по-късно, разбира се, на всички ще им бъдат върнати вещите [...] Тогава местните се приближиха до мен и накрая ги зърнах за първи път. Бях доста изненадан, защото в края на краищата това беше първият път в живота ми, в който виждах - поне толкова близко - истински осъдени, облечени в дрехи на райета, като на престъпници, с обръснати глави и кръгли шапки.”
Imre Kertesz, Fateless, (Evanston: Northwestern University Press, 1992), p. 57-58
Материал 2: Из показанията на Марила Сперлинг
„В Плашов намерихме използвано червило. То беше изразходвано, но отдолу винаги остава малко и ние го събрахме. Взехме малко парче найлоново фолио, разпределихме останалото върху него и го сгънахме. Всеки път, когато се премествахме от един лагер в друг, с всяка възможна и всяка действителна селекция, ние взимахме малка частица от найлоновото фолио и внимателно го търкахме по бузите си. Слагахме много малко, за да не си мислят, че сме болни и имаме треска. Фолиото беше достатъчно малко, за да се скрие между пръстите , без да бъде открито.“
Yehudit Inbar (ed.): Spots of Light. To Be a Woman in the Holocaust, Yad Vashem, Jerusalem 2007, p. 82.
Задачи:
- Прочетете информацията на задната страна на тези пощенски картички.
- Прочетете текстовете на Имре Кертес и Марила Сперлинг, и двамата оцелели от Холокоста. Обобщете наученото от тези текстове за историческия контекст?
- Сега свържете тези текстове с пощенските картички (лицевата страна). Кои елементи дизайнерът е решил да съчетае с историческия контекст?
пощенска картичка:
ощенска картичка от Авитал Танкилевич и Джени Могилевская
Материал 3: Примо Леви, Нима това е човек (Откъс)
„Тогава за първи път осъзнахме, че в нашия език липсват думи, които да изразят това престъпление, това разрушаване на човека. За миг, с почти пророческа интуиция, реалността ни се разкри: бяхме стигнали дъното. Не е възможно да се падне по-ниско от това; нито едно човешко състояние не е по-окаяно от това, нито би могло да бъде такова. Вече нищо не ни принадлежи; отнели са ни дрехите, обувките, дори косата ни; ако говорим, те няма да ни слушат, а ако слушат, няма да разберат. Те дори ще ни отнемат името: и ако искаме да го запазим, ще трябва да намерим в себе си сили да го направим, да се справим по някакъв начин, така че зад името да остане нещо от нас, от нас такива, каквито сме били.“
Primo Levi, If this is a man, The Orion Press - 1959, p. 21
Задачи:
- Прочетете информацията на задната страна на тази пощенска картичка.
- Прочетете текста на Примо Леви, оцелял от Холокоста. Обобщете наученото от този текст за историческия контекст.
- Сега свържете текста с пощенската картичка (лицевата страна). Кои елементи дизайнерът е решил да съчетае с историческия контекст?
пощенски картички:
- ощенска картичка от Тали Спектор Шехнер
- Пощенска картичка от Сапир Акермна и Ротем Азрад
Материал 4: Из спомените на Якоб Зилберщайн
„Това е краят“, непрекъснато си мислех. „Това е, приключи се.“ Сърцето ми биеше като будилник. „Краят ми е в дървото“, помислих си. Усетих как краката ми се подкосяват. Щях да имам нужда от стол. Не знаех колко е часът и колко време стоях в дървото. ‘Ако ме хванат, ще изгорят и мен, и дървото’, премина през главата ми. Просто не можех да издържам повече. (...) "
Из свидетелството на Яков Зилберщайн (непубликуван ръкопис)
Задачи:
- Прочетете информацията на задната страна на тази пощенска картичка.
- Прочетете текста от свидетелството на Якоб Зилберщайн, оцелял от Холокоста. Обобщете наученото от този текст за историческия контекст.
- Сега свържете текста с пощенската картичка (лицевата страна). Кои елементи дизайнерът е решил да съчетае с историческия контекст?
Заключителна дискусия:
Разгледайте отново всички пощенски картички от вашия комплект. Дискутирайте за ограниченията на изкуството, когато се изобразяват теми като Холокоста.
Група 3. Германското общество при националсоциализма: Включване и изключване
Материал 1: Историкът Ян Т. Грос за ролята на индивида
„(...) всеки епизод на масово убийство има своя собствена ситуационна динамика.
Това не е маловажен момент, тъй като означава (...), че във всеки епизод са взети множество конкретни индивидуални решения от различните действащи лица, които са оказали решаващо влияние върху резултатите. И по този начин е възможно да се предположи, че част от тези хора са могли да направят различен избор, в резултат на което много повече европейски евреи биха могли да оцелеят във войната.“
Jan Tomasz Gross, Neighbors. The Destruction of the Jewish Community in Jedwabne, Poland, Princeton 2001, p.12
пощенски картички:
- Пощенска картичка от Якир Нафтали и Ор Шаалтиел
Задачи:
- Опишете картинката на лицевата страна на пощенската картичка.
- Как да разберем, че говорим за 30-те години в Германия в условията на националсоциализма?
- Прочетете текста на гърба на пощенската картичка и опишете положението на евреите в този период.
- Михаел Вилд, немски историк, посочва: “Който включва, също изключва.“
2 Обсъдете по какъв начин този цитат съответства на картината? - Прочетете цитата на Ян Томаш Грос, историк от Полша. Обобщете с ваши думи какво казва Грос тук за ролята на индивида по време на Холокоста. Обсъдете: Какво мислите за цитата? Как той се свързва с пощенската картичка?
пощенски картички
- Пощенска картичка от Менаш Менделовиц и Хади Азайри
Задачи:
- Опишете картинката на лицевата страна на пощенската картичка.
- Прочетете информацията на гърба на картичката. Кой според вас е произнесъл фразата „Не видях нищо“?
- За кое историческо събитие се отнася пощенската картичка?
- Гледайте историческия филм за ноемврийския погром (Кристалната нощ, ноември 1938 г.) в малкото немско градче Бюл. Той показва изгарянето на синагогата през сутрешните часове на 10 ноември 1938 г.
Опишете: Кои са хората на сцената? Опишете техните действия. Фокусирайте се и върху действията на пожарникарите. - Направете връзка между начина, по който действат хората във видеото и посланието на пощенската картичка.
пощенски картички:
- ощенска картичка от Алис Коренюк и Лирон Шем Тов
Задачи:
- Прочетете текста на гърба на пощенската картичка.
- Разтълкувайте лицевата страна на картичката и обсъдете как тя се свързва с програмата за евтаназия на националсоциалистите.
- Michael Wildt, Hitler’s Volksgemeinschaft and the dynamics of racial exclusion: Violence against Jews in Provincial Germany, 1919–1939, Berghahn books.
Група 4. Извършителите
пощенски картички:
- ощенска картичка от Керен Хоси и Наама Ротем
- Пощенска картичка от Лиран Вилер, Рои Хайман, Миха Ивги
Материал 1: Какво казват дизайнерите за своите пощенски картички?
- Когато пораснах: „На нашите пощенски картички избрахме да представим реалността, в която са отглеждани децата в нацистка Германия по време на Втора- та световна война. Тази реалност е представена от техните родители, учители и други влиятелни хора, на които децата гледат като на герои и модели за подражание, но които всъщност ги водят през изкривена реалност, която те считат за най-висока ценност. Това е толкова дълбоко вкоренено в съзнанието на децата, че когато порастват, те самите стават убийци и съучастници в престъпленията срещу човечеството с вярата, че убиват в името на справедливостта.“
3 - Гладни птици: „В нашия проект искахме да изобразим нацисткия войник в ежедневието му като нормален човек, който живее нормален живот, в противоречие с ужаса, с който се сблъсква през деня си. Искахме наблюдателят да види екстремното противоречие в живота на нацисткия войник.“
4
Материал 2: Нацистки извършител на престъпления пише на семейството си
Карл Кречмер, немски фармацевт, се присъединява към нацистката партия през 1939 г. и по-късно става офицер в мобилно звено за екзекуции. Мисията му е да извършва масовите екзекуции на еврейското население в Съветския съюз.
През октомври 1942 г. Кречмер пише писмо до жена си и децата си, споделяйки подробности относно задачите си.
„Скъпа мамо, мили деца,
(...) По същество е слабост да не можеш да понесеш гледката на мъртви хора. Най-добрият начин да го преодолееш е да го правиш по-често. Тогава това става навик (...).
Ние имаме дълбока вяра в нашия фюрер и това ни дава сили да изпълняваме трудни и неблагодарни задачи (...).Вие заслужавате най-добрите ми пожелания и цялата ми любов
Вашият татко.“5
Задачи:
- Погледнете предната и задната страна на пощенските картички и прочетете обяснението на дизайнерите (Материал 1).
- Сравнете пощенските картички и обяснете различните аспекти, които те изразяват.
- Сега прочетете откъса от писмото, което Карл Кречмер, офицер от мобилното звено за екзекуции, пише на семейството си. Разработете следните въпроси:
- Какво казва Кречмер на жена си за това, което прави като офицер в мобилното звено за екзекуции?
- За какви трудности говори той?
- Какво му помага, според него, да преодолее тези трудности?
- Направете връзка между това писмо и пощенските картички.
пощенски картички:
- ощенска картичка от Лия Калиман и Айелет Бехавод
Материал 3: Какво казват дизайнерите за своите пощенски картички?
„По време на Втората световна война нацистите използват различни методи за потискане и убиване на евреите. Използваме техниката на пиктограмата: графични форми, които изглеждат отдалечени, хладни и неемоционални.“
6
Материал 4: Леонард Коен, „Всичко, което трябва да се знае за Адолф Айхман“
Леонард Коен
Всичко, което трябва да се знае за Адолф АйхманОЧИ:__________________________Средни
КОСА:_________________________Средна
ТЕГЛО:________________________Средно
ВИСОЧИНА:___________________Средна
ОТЛИЧИТЕЛНИ БЕЛЕЗИ:________Няма
БРОЙ ПРЪСТИ:_________________Десет
БРОЙ ПЪСТИ НА КРАКАТА:______Десет
ИНТЕЛЕКТ:_____________________СреденКакво очакваше?
Щифтове?
Големи резци?
Зелена слюнка?
Лудост?
Leonard Cohen, Flowers for Hitler,1964,McClelland and Stewart
Задачи:
- Вижте предната и задната страна на тази пощенска картичка. Какво според вас е нейното послание?
- Прочетете обяснението на дизайнера (Материал 3) и го свържете с пощенската картичка. Какво мислите за нея?
Заключителна дискусия
- Прочетете стихотворението „Всичко, което трябва да се знае за Адолф Айхман“ от Леонард Коен (Материал 4).
- Каква черта на извършителите национал-социалисти иска да посочи Леонард Коен в стихотворението си? Как смятате, че стихотворението се свързва с пощенските картички?
- Designers: Keren Hossy and Naama Rotem
- Designers: Liran Viler and Roi Himan and Micha Ivgi
- Klee, Ernst, Willi Dressen, and Volker Riess, eds., “The Good Old Days”: The Holocaust as Seen by Its Perpetrators and Bystanders (New York: Konecky & Konecky, LLC, 1991), pp. 163–165.
- Преведено от немски на английски
Група 5. Празнини
пощенски картички:
- Пощенска картичка от Юлия Плахотни и Моше Йеварка
- Пощенска картичка от Ницан Кривин
- Пощенска картичка от Лиав Коен
Задачи:
Погледнете предната и задна страна на пощенската картичка и дискутирайте какъв аспект иска да изтъкне дизайнерът?
пощенски картички:
- Пощенска картичка от Кармел Авирам
Материал 1: Какво казват дизайнерите за своите пощенски картички?
„В работата си се опитах да накарам хората да осъзнаят, че Холокостът е много актуален за нас и днес. Избрах да изразя позицията си на достъпен и лесно разбираем за хората език - визуалния език на интернет. Обединих местата на бивши нацистки лагери от Google Earth със схеми на нацистки лагери. Създавайки комбинация от „сега“ и „тогава“, искам да подчертая факта, че на места, където хората днес живеят и работят, някога са се случвали ужасяващи събития. Въпреки че много от местата са изчезнали, Холокостът не трябва да се забравя.“
7
Кармел Авирам
Материал 2: За Треблинка, „Акция 1005“
Треблинка: Концентрационен лагер в североизточния район на Генералното губернаторство в Полша. Намира се на 4 км от жп гарата на Малкиния на главната линия между Варшава и Бялисток. Треблинка е създаден в началото на лятото на 1942 г. като част от Операция Райнхард - план на нацистите за унищожаване на евреите в Генералното губернаторство. Общо в Треблинка са убити около 870 000 души.
„Акция 1005“: С това кодово име нацистите наричат кампанията за унищожаване на всички доказателства за дейността им след завършването на Операция Райнхард. Тя стартира в Треблинка през март 1943 г. и продължава до месец юли. След тази операция, лагерът Треблинка е затворен. Повечето от структурите на лагера са унищожени, земята е разорана и засадена, а мястото е превърнато във ферма, която е предоставена на украинско семейство.
Задачи:
- Прочетете обяснението на дизайнера Кармел Авирам, а също и кратък текст за лагера Треблинка и за това, което нацистите наричат „Акция 1005“.
- Сравнете тази пощенска картичка с останалите три картички от този комплект: какви са общите им черти и кои са специфичните аспекти на всяка пощенска картичка?
Група 6. Предаване на паметта
пощенски картички:
- ощенска картичка от Айелет Реувени
Задачи:
- Анализирайте пощенската картичка, като изучавате предната и задната страна.
- Обсъдете: Играят ли памет картите някаква роля в живота ви? Помислете защо дизайнерът е избрал тази илюстрация?
- Обсъдете по какъв начин съвременните технологии могат да повлияят на паметта ни за Холокоста?
пощенски картички:
- ощенска картички от Лирон Горен
Задачи:
1. Прочетете историята за обувката на Хинда Коен.
2. Помислете: Какво е значението на обувката на Хинда за оцелелия ѝ баща?
3. Обсъдете: Какво е значението на автентичните обувки за посетителите в изложбата за Холокоста?
4. Обсъдете: Какво може да бъде посланието на думата ОБУВКИ на пощенската картичка?
пощенски картички:
- Пощенска картичка от Мааян Хитруш
Задачи:
- Обсъдете: Какво разкрива съдържанието на един куфар за даден човек?
- Помислете: Защо дизайнерът е решил да нарисува вещите на Хана и дъщеря ѝ, вместо да използва заснети предмети?
- Мислите ли, че дизайнерът е успял да каже нещо за живота на Хана, като е нарисувал съдържанието на куфара?
Група 7. Следи от историята в живота ни
пощенски картички:
- Пощенска картичка от Taл Гутберг и Ницан Гелбард
Задачи:
Погледнете илюстрацията на лицевата страна на картичката. От къде / от кого мислите, че бяга момичето?
- Прочетете текста на гърба и обяснете връзката с илюстрацията на лицевата страна.
- Прочетете какво дизайнерката на пощенската картичка Тал Гутберг пише за баба си:
„Баба ми Лили Лацман е израснала в Ковно, Литва. През 1941 г., преди нацистите да окупират Литва, тя бяга в Русия и от там в сиропиталище в Казахстан. По този начин оцелява. Брат ѝ Даниел остава в Ковно и загива заедно с бабата на Лили в Холокоста. Името му е в базата данни на Яд Вашем за имената на жертвите.“
Тал Гутберг (внучка на Лили Лацман)
Разбираме, че Лили Лацман не е от район, окупиран от нацистите и не е била затворник в нацистки лагер или гето.
- Погледнете отново илюстрацията. Как внучката ѝ Тал Гутберг представя историята ѝ?
- Дискутирайте трите източника: спомените на Лили; начина, по който внучката ѝ я изобразява; и историческия контекст. Какво можем да научим за начина, по който Тал Гутберг, която принадлежи към третото поколение след Холокоста, интерпретира историята на баба си?
пощенски картички:
- ощенска картичка от Инбал Борд и Авирам Бен Шушан
Задачи:
Тази пощенска картичка се отнася до децата и внуците на оцелелите от Холокоста.
Опишете различните начини, по които тези две поколения са свързани с Холокоста, както е изразено в тази пощенска картичка.
пощенски картички:
- Пощенска картичка от Тиомкин Мириам
Материал 1: Израелски вестник за модната марка Zara
„Жълтата звезда върху детска риза на Zara предизвиква възмущение относно „Холокост дизайна“ (...)
Zara предлага тениска, напомняща униформите на затворници, носени от евреи в нацистките концентрационни лагери. Ризата е за малки деца и е с етикет „шерифска тениска с райета“. Може да бъде закупена за 79,90 шекела. Междувременно в отговор Zara свали стоката от продажба, унищожи наличните количества и се извини.
Ризата има тъмносини и бели хоризонтални ивици с жълта звезда в горната част, оформена и оцветена като звездата, използвана от нацисткия режим за белязване на евреите по време на Холокоста. Основната разлика е, че на жълтата звезда на Zara има думата „Шериф“ (...).“
Zara's yellow star shirt for kids sparks outrage over 'Holocaust design'
Задачи:
Прочетете статията (Материал 1) от израелския електронен вестник ynet news и след това разгледайте пощенската картичка. Опишете проблема, изразен на пощенската картичка и в статията. Какво мислите за това?
Преводът на български език бе извършен с любезното съдействие на Организацията на евреите „Шалом“.