Педагогически насоки за посещение с ученици на пътуващата изложба на Яд Вашем
Образователна цел:
Чрез придобиване на знания, обмяна на напътствия между участниците и самостоятелно проведено изследване, методологиите, предадени тук, са насочени към: 1. Укрепване на компетентността и възможността за разказване; 2. Показване на значението на историческите следи в нашия живот и 3. Насърчаване на когнитивната емпатия.
- Учениците ще придобият основни исторически познания за главните събития и действащи лица на Холокоста. Ще се запознаят с принципа на хронологията и ще придобият представа за измеренията на Холокоста.
-
Учениците ще могат да разбират и разказват отделни истории и да ги свързват с основния разказ за Холокоста.
-
Учениците ще бъдат подкрепяни чрез емпатичен модел на обучение. Чрез изучаване на лични истории те ще могат да разберат, че Холокостът е история на хора и накрая ще могат да свържат историята със собствения си живот в настоящето.
Целева група:
Ученици на възраст 15 и повече години от формални и неформални образователни рамки
Продължителност на дейността:
Основна изложба: 90 – 120 минути.
Допълнителен проект по краезнание – дейност, допълваща учебните програми.
Структура на таблата:
Всяко табло (с изключение на табла 2, 15, 18 и 19) има идентична структура, подпомагаща педагогическата работа с изложбата.
- Мото – Заглавието посочва темата, която е изразена и в едно изречение
- Кратък текст с историческа информация
- Лични истории на жертвите и цитати
Описание на дейността:
Въведение (табло 2)
Въведение (табло 2)Холокостът е безпрецедентен, тотален и систематичен геноцид, извършен в Европа от 1933 до 1945 г. от нацистка Германия и нейните съюзници, с цел унищожаването на еврейския народ. Изложбата се занимава с основни исторически аспекти на Холокоста, започвайки с живота на евреите в Европа преди Холокоста и завършвайки с освобождаването на нацистките концентрационни лагери и лагери за унищожение из целия континент и забележителното завръщане към живота на оцелелите.
Всяка образователна дейност с ученици трябва да започне с изясняване на този исторически контекст. В зависимост от образователния процес, в който е включено посещението на тази изложба, може да е необходимо да се съберат и, когато е необходимо, да се коригират предубежденията и предположенията на учениците относно историческото събитие, наречено Шоа. Ако е част от по-голям образователен процес, може да е достатъчно да си припомним и обобщим основните исторически факти за Шоата.
Шоа: Определение и предварителна дискусия
Шоа и Холокост са равностойни термини и, както е представено в тази изложба, и двата термина определят общия сбор от антиеврейски действия, извършени от нацисткия режим между 1933 и 1945 г.: от лишаването на германските евреи от техния правeн и икономически статут през 30-те години на миналия век през сегрегация и обричане на глад на евреите в различните окупирани страни, до убийството на близо шест милиона евреи в цяла Европа. Холокостът е част от по-широка съвкупност от актове на потисничество и убийство на различни етнически и политически групи в Европа от нацистите. Въпреки това той има особено значение поради изключителното отношение, с което неговите извършители – нацистите – се отнасят към своите еврейски жертви. В нацистката терминология евреите се наричат „световно еврейство“, термин, който няма паралел в отношението към никоя друга етническа, идеологическа или социална група. Обявената цел на нацистите е изкореняването на европейското еврейство.
Библейският термин Шоа (който се използва за означаване на „унищожение“ още от Средновековието) се превръща в основния термин на иврит за масовото убийство на европейските евреи още в началото на 40-те години на ХХ век. Думата Холокост, която влиза в употреба през 50-те години като паралелен термин, първоначално означава жертва, изгорена изцяло върху олтара. Изборът на тези две думи с религиозен произход отразява признаването на безпрецедентния характер и мащаб на събитията. Мнозина разбират Холокоста като общ термин за престъпленията и ужасите, извършени от нацистите; други отиват дори по-далеч и го използват, за да обхванат и други актове на масово убийство. Следователно, ние считаме за важно да използваме думата на иврит Шоа и на други езици по отношение на убийството и преследването на европейските евреи.
FAQs. The Holocaust Resource Center
Педагогически цели на подготовката:
- Дайте кратка дефиниция на Холокоста.
Какво е Холокостът: видео въведение.
Въвеждащи въпроси:
- Обсъдете в групи от по двама какво сте чули/научили за Шоата.
- Кажете на партньора си също къде/кога сте чули/научили тези неща.
Гледайте поредицата от видеа:
Какво е Холокостът? Въведение
Въпрос за обобщение:
- Опитайте се да свържете знанията си с историческите снимки, които можете да видите на първото табло.
- Формулирайте въпроси, възникнали от дискусията с партньора ви.
След кратка групова работа, на учениците се дава възможност да изложат своите предубеждения и знания за Шоата пред цялата група.
Когато е необходимо, фактите трябва да се коригират. Важно е тезите на учениците да са свързани с историческите снимки и краткия обяснителен текст, дадени на първото табло.
Животът на евреите между двете световни войни (табло 3)
Животът на евреите между двете световни войни (табло 3)Трагедията на Холокоста може да бъде напълно обхваната само чрез разбиране на изгубеното в него. В навечерието на Втората световна война, еврейският живот е многообразен и сложен, богата мозайка, непрекъснато променяща се и с надежда за бъдещето. В рамките на едно десетилетие по-голямата част от Европа ще бъде завладяна от нацистка Германия. До 1945 г. гласовете на двама от всеки трима евреи ще замлъкнат завинаги. Като подготoвка за второто табло предлагаме да използвате този видеоклип, съдържащ гледки и гласове на евреите в Европа преди Холокоста. Чрез техните собствени думи, чрез техните дневници, писма и бележници и чрез техните семейни видеозаписи.
Гледайте поредицата от видеа:
Glimpses of Jewish Life before the Holocaust
Работа с изложбата (табла 4-14; 16 и 17)
Работа с изложбата (табла 4-14; 16 и 17)Дадените тук работни предложения се основават на концепцията за групово обучение. Учениците ще работят в малки групи, всяка група ще се съсредоточи върху едно табло и ще представи резултатите си пред своите връстници.
Ролята на учителя в този модел на сътрудничество и интерактивно обучение включва:
- Да служи като модел за учебна атмосфера на сътрудничество и взаимно уважение;
- Да подпомага ученическите групи по време на учебния процес, давайки им съвети и наставления;
- Да служи като експерт, като гарантира, че учебният процес, както и резултатите от него се основават на исторически верни факти;
- Да модерира целия учебен процес.
Всеки ученик може да избере таблото, с което ще работи. Учителят поставя картите с мото от всяко табло (вижте приложение 1) на пода и дава възможност на учениците да изберат изречението, което най-силно им въздейства.
По техен избор учениците формират 11 работни групи – по една група за всяка тема.
На всяка група се дава работен лист (вижте приложение 2), който да ги напътства в учебния процес.
След груповата работа учениците представят своите резултати пред останалите участници. Когато е необходимо, резултатите се поставят в правилния исторически контекст според текста, даден на съответното табло.
Самопозициониране
СамопозициониранеСлед като е преминал през всички табла на изложбата в сътрудничество със своите връстници, на всеки ученик се дава възможност да премине сам през изложбата. Учителят предоставя набор от различни цветни листчета за бележки, които позволяват на учениците връзка със съдържанието на изложбата. Листчетата позволяват различни реакции, като започват с конкретно твърдение и дават място за неговото довършване лично от учениците (вижте приложение 3). Учениците избират колкото листчета им харесват, попълват ги и ги поставят на таблото на съответното място.
Като втора стъпка учениците могат да разгледат листчетата на другите и да ги сравнят.
След като са направили мълчалива разходка из изложбата, разглеждайки листчетата, учениците могат да се върнат при другите участници и да обсъдят един или повече от цитатите от табла 15 и 18.
В сърцето ми – колко странно – няма омраза, а само ужасна болка, удивление и постоянният въпрос – „защо?“. Елишева (Ели) Биндер
Винаги трябва да вземаме страна. Неутралността винаги помага на потисника, никога на жертвата. Мълчанието насърчава мъчителя, никога измъчвания. Ели Визел
Никой не трябва да съди, освен ако не се запита съвсем честно дали в подобна ситуация не би постъпил по същия начин. Виктор Е. Франкел
Случило се е, следователно може да се случи отново. Това е същността на това, което имаме да кажем. Примо Леви
Заключителна дискусия
Заключителна дискусияДопълнителни дейности:
- Посетете местата, свързани с изложбата, която сте създали. Какво виждате там днес? Можете ли да намерите следи от миналото и днес? Има ли някакви видими препратки към това минало?
- Обсъдете: След като проучихте местните събития по време на Шоата във вашия регион, мислите ли различно за Шоата като цяло?
- Обсъдете възможните форми на възпоменание, подходящи за вашия регион.