Bima
Postolje na kojem se u sinagogi čita Tora. U modernim, reformističkim sinagogama bima se nalazi u prednjem dijelu, iako se prema tradiciji ono nalazi u središtu sinagoge.
Talit
Talit je molitveni šal od bijelog platna s crnim prugama i resama (cicit). Talit se nosi tijekom jutarnje molitve u tjednu ili na Šabat i na blagdane.
Sidur
Židovski molitvenik. Židovi se mole tri puta na dan te petkom navečer i subotom, židovskim danom odmora na koji se mole i posebne dodatne molitve. Sve se te molitve nalaze u siduru. Židovski molitvenik predstavlja jedinstvo Židova u cijelom svijetu koji su 2000 godina bili raštrkani po Europi, Americi, Africi i Aziji. Svi su Židovi molili i još uvijek mole iz istog molitvenika – sidura. Biblija je izvor i inspiracija sidura.
Aron hakodeš
Sveta arka: ormar u kojem se u sinagogi čuvaju svici Tore. Ona je najsvetiji dio svake sinagoge i tradicionalno je postavljena na istočnom zidu okrenuta prema Jeruzalemu gdje je nekoć stajao Sveti hram. Stajanje dok su vrata aron hakodeša otvorena i dok su svici Tore otkriveni javnosti smatra se činom poštovanja.
Magen David
Davidov štit (pogrešno zvan Davidova zvijezda) je simbol židovskog identiteta. Mnoge sinagoge imaju ovaj simbol na prednjem dijelu čime se označava da je zgrada židovsko svetište.
Nacistička je Njemačka koristila ovaj simbol da odvoji Židove i ponizi ih. Obilježavanje Židova prisiljavanjem da na svojoj odjeći nose Davidov štit izlagalo ih se nasilju i maltretiranju. Isto tako on je postao jedno od sredstava korištenih za izoliranje Židova od ostatka populacije, da bi ih se kasnije moglo deportirati u koncentracijske logore. I u logorima su Židovi bili obilježeni Davidovim štitom.
Danas je Davidov štit simbol Izraela i nalazi se na državnoj zastavi.
Torah
Zapisani zakon Sefer Tore ili Tore sadrži Pet knjiga Mojsijevih i pisan je na pergamentu izrađenom od košer životinje. Pisac (Sofer Stam) pažljivo kopira tekst prema davnoj tradiciji koja određuje oblik slova, posebne ukrase koji se dodaju određenim slovima, veličinu slova i razmake između odlomaka. U Sefer Tori postoji otprilike 245 stupaca, a svaki stupac ima 42 retka. Niti jedno se slovo ne smije doticati, a čak i ako samo jedno slovo nedostaje ili je nejasno, Sefer Tora se neće koristiti dok se to ne ispravi.
Menora
Jedan od najstarijih simbola židovske vjere je menora. To je sedmokraki svijećnjak koji se u davnini koristio u Svetom hramu u Jeruzalemu. Knjiga Exodus sadrži točne upute za izradu menore koja se izrađuje od čistog zlata. Kada su 70. godine prije Krista Sveti hram uništili rimljani, paradirali su držeći menoru da bi pokazali svoju pobjedu, prizor koji je izrezbaren na poznatim Titusovim vratima u Rimu. Većina, ako ne i sve sinagoge imaju menoru; u nekim od današnjih sinagoga pronaći ćete svjetiljku što simbolizira menoru koja se u davnim vremenima koristila u Svetom hramu.
Mezuza
Mezuza je svitak pergamenta koji sadrži tri izvatka iz Biblije od kojih je jedan molitva Shema Yisrael (Slušaj Izraele). Pergament se nalazi u torbici i pričvršćen je za desni dovratak na ulazu. Običaj je poljubiti mezuzu nakon ulaska i prije izlaska iz prostorije.
Galerija za žene
U židovskoj tradiciji muškarci i žene sjede odvojeno tijekom molitve i učenja Tore. U svijetu Židova možete pronaći mnogo raznih galerija za žene; neke imaju samo zavjesu kojom su žene odvojene od muškaraca, druge imaju dekorativne drvene pregrade a u mnogim sinagogama žene sjede iznad svetišta na balkonima koji se nalaze na drugom katu. Ovo odvajanje muškaraca i žena potječe iz tradicionalnih pravila skromnosti koja su dio opširnog i elaboriranog skupa pravila Židovskog zakona. Vjeruje se da osoba koja se obraća Bogu mora biti iskrena srca i čistih namjera te da je dom mjesto za sakupljanje, ali za vrijeme molitve osoba treba biti sama bez kušnji i odvlačenja pažnje.
Hebrejski
Hebrejski jezik ima 22 slova. To je jezik Biblije i židovske molitve ali i jezik moderne države Izrael. Stotinama se godina Hebrejski uglavnom koristio kao sveti jezik za molitvu i učenje Tore. Mladići su učili kako ga čitati i tu su vještinu koristili prilikom moljenja i učenja a žene su učile moliti na Hebrejskom. Hebrejska se slova koriste u ukrasnim simbolima u židovskim sinagogama. Riječi poput „Bog“, „duša, „Tora“ mogu se naći na ukrasima sinagoga. Torat Hashem temima meshivat nafesh –„Božja Tora je savršena, ona obnavlja dušu“. Ove su hebrejske riječi iz Psalma.(19:8) bile urezane u zagrebačkoj sinagogi iznad Svete arke.
Pjevač (Hazan)
Pjevač vodi molitvu. Tijekom posebnih prazničkih molitvi postoji određeno značenje posebnih melodija, koje se pjevaju, i glasa pjevača.
Rabini
Vođa Židovske zajednice. Rabin je vjerski autoritet, učitelj i duhovni savjetnik u zajednici. Rabin mora biti stručnjak za Židovski zakon koji je opsežan i kompliciran; rabin je ovlašten i da postavlja pravila za pitanja o halakhi (Židovski zakon) koja mu postavljaju članovi zajednice.
Zajednica (Kehilla)
Zajednica je odgoroi-na za sinagogu, groblje, pogrebna društva, dobrotvorna društva i mnoge druge javne institucije. Zajednica podržava i prati svoje članove od rođenja do smrti. Neke zajednice imaju rodilišta za židovske žene; mnoge imaju i dječje vrtiće i židovske škole za djecu. Usluge zajednice razvile su se tijekom godina pa zgrade zajednica često sadrže i plesne dvorane za blagdanske zabave, bar micve i druge tradicionalne proslave. Zajednice omogućuju Židovima da održavaju svoj jedinstveni identitet kao manjine koje ne žive u židovskoj državi.