Tato jednotka je věnována závěru knihy, hlavním cílem je umožnit studentům kreativní vyjádření k příběhu a sdílení zkušeností, které měli při seznámení s Hannou a jejím příběhem. Jednotka má být rozdělena následujícím způsobem. První polovina – kreativní vyjádření, druhá polovina – diskuze. Je důležité vytvořit klidnou atmosféru ve třídě a odpovídající hudba může být použita v první polovině, když studenti pracují samostatně.
1.část: Kreativní práce
Učitel předem připraví několik pracovních ploch se štětci, barevné papíry, pastelky, nůžky a novinové výstřižky. Žáci se rozdělí a vyberou si jednu z navrhovaných aktivit.
- Psaní dopisu Hanně Gofritové
- Kresba nebo koláž vyjadřující jejich pocity. Důležité je zdůraznit, aby si vybrali jednu událost, která je nejvíce oslovila.
- „Sbírání“ fotografií, které se rozletěly na všechny strany v 6.kapitole, když Židé byli deportováni na východ. Žáci mohou vytvářet portréty podle vlastní fantazie a vzpomínat na lidi, kteří zmizeli beze stopy. Je také možné použít fotografií dětí a rodin jako základního materiálu (fotografie mohou být nalezeny v archívu na website)
2.část: Diskuze
Žáci rozmístí dopisy a výtvarná díla ve třídě. Potom se vzájemně podívají na své výtvory. Každý žák si vybere jedno dílo, které k němu nejvíc promlouvá. Každý žák může přemýšlet o jedné otázce, kterou chce položit. Učitel podněcuje diskuzi o dílech kladením následujících otázek: Proč jste použili tyto barvy? Proč jste si vybrali tuto událost? Jak dopis nebo dílo vyjadřuje vaše pocity? atp.
Je důležité povzbuzovat žáky, aby se navzájem ptali a zdůrazňovat stejné věci a hovořit o rozdílech. Například: Vidím, že jste se oba rozhodli ztvárnit stejnou událost, nebo jedna událost ve vás vyvolala různé reakce, atp. Učitel vede žáky ke kladení otázek týkajících se pracovní plochy, kde „sbírali“ rozlítané fotografii. Žáci jsou vedeni k otázkám na jednotlivé fotografie, lidé na fotografii, na pozadí fotografie. Potom se vrátíme k první kapitole, kde se Hanna představuje a můžeme hovořit o podobnostech a rozdílech mezi dětmi – kamarády Hanny, kteří byli zavražděni v holocaustu a mezi žáky.