• Menu

  • Shop

  • Languages

  • Accessibility
Visiting Info
Opening Hours:

Sunday to Thursday: ‬09:00-17:00

Fridays and Holiday eves: ‬09:00-14:00

Yad Vashem is closed on Saturdays and all Jewish Holidays.

Entrance to the Holocaust History Museum is not permitted for children under the age of 10. Babies in strollers or carriers will not be permitted to enter.

Drive to Yad Vashem:
For more Visiting Information

3. jednotka: (str.26-36)

10.kapitola (str.26-27)

To the teacher:

Není součástí této lekce

 

11.kapitola (str.28-29): Ukrývání v úkrytu

Tato kapitola přímo navazuje na devátou kapitolu. Nikdo nevěděl, že se ukrývají u Skovronecků.

Otázka: Kam se Hanna s maminkou ukrývaly, když přišli hosté? 
Odpověď: Ve skříni, v zásobách uhlí.

Otázka: Jaké byly podmínky ukrývání, a jak se s nimi Hanna vyrovnala? 
Odpověď: Hanna se musela skrývat ve skříni, nehýbala se, nevydala hlásku. Hanna sní o volném pohybu, procházce na čerstvém vzduchu. Prostřednictvím snů utíká před realitou.

Otázka: Jak se dcery Skovroneckových postavily k rodinné akci?
Odpověď: Podílely se aktivně na organizaci úkrytu, nedovolily, aby je nacisté našli. Radovaly se a slavily osvobození společně s Hannou a maminkou.

 

12.kapitola (str.30-31): Konec války

  1. Konec války – přišel okamžik na který Hanna a maminka čekaly po celou dobu války – válka skončila a byly svobodné. Vrátily se do městečka Biala Ravska, doufaly, že se setkají s rodinou a přáteli. Když přijely, zjistily rozsah ztrát, tatínek válku nepřežil, všichni členové rozvětvené rodiny byli zavražděni, a naživu zůstalo pouze několik lidí z městečka. Ukradli jim majetek a vztahy s polskými sousedy doznaly značných změn. I přesto se snaží najít své místo pod sluncem.
  2. Místo pobytu Hanny a maminky – při krátkém pobytu v Biale Ravske pochopily, že tam pro ně není místa. Odjely z městečka a hledaly nové místo.

Otázka: Jak si myslíte, že se Hanna a maminka cítily, když skončila válka a vrátily se domů do městečka Biala Ravska? 
Odpověď: Hanna s maminkou se cítily zle – zhroutil se jim celý svět, zůstaly bez místa pod sluncem. Snažily se najít nový život.

 

13.kapitola (str.32-33): Nový život

Tato kapitola vypráví o návratu do každodenního života.

  1. Sionismus – Hanna s maminkou začaly znovu žít v jiném polském městě, a žily tam jako křesťanky. Ale Hanna postrádala židovský život, dokonce se připojila k mládežnické skupině. Sionismus vnesl do života Hanny a maminky nový smysl.
  2. Vytvoření rodiny – maminka se znovu provdala a do rodiny přibyl přírůstek – Hannin bratr.

 

14.kapitola (str.34-36): Epilog

Hanna v krátkosti vypráví o životě v Izraeli. Studovala na zdravotní sestru a pracovala jako sestra mnoho let, provdala se, měla syna, dnes má dvě vnoučata. Vypráví také o rodině Skovroneckových a o skutečnosti, že byli oceněni titulem Spravedliví mezi národy. Tento detail je pro Hannu velmi důležitý, tímto způsobem uznali a ocenili zásluhy rodiny, která Hanně umožnila přežít válku. Podle této zmínky v závěrečné kapitole vidíme, že Hanna vyjadřuje vděk rodině.

Otázka: Proč Hanna v poslední kapitole vypráví o rodině Skovroneckých? Co se dozvídáme o jejích pocitech? 
Odpověď: Hanna obdivuje dobrý skutek rodiny vůči ní a mamince, je jim vděčná. Zdůrazňuje tuto skutečnost jako jednu ze základních informací o jejím životě.