obětí holocaustu 2012 English
Mezinárodní soutěž o nejlepší plakát ke Dni památky obětí holocaustu je společným projektem památníku Yad Vashem, Izrael, památníku Mémorial de la Shoah, Francie, a obecně prospěšné společnosti Evropský institut odkazu šoa, Česká republika. Projekt vznikl za podpory Pracovní skupiny pro mezinárodní spolupráci v oblasti vzdělávání o holocaustu, jeho připomínky a výzkumu (Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remembrance and Research, ITF) a ve spolupráci s programem Holocaust a Spojené národy, OSN.
Z více než 300 návrhů na téma „Keeping the Memory Alive“ (Children in the Holocaust), které do soutěže zaslali studenti umění, designu a grafiky z Francie, Izraele a České republiky, vybrala mezinárodní porota, sestávající z renomovaných odborníků v oblasti designu a vzdělávání o holocaustu, 16 nejlepších. Tato kolekce bude u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu 27. ledna 2012 vystavena po celém světě.
V dnešní době, kdy si obecnou pozornost nárokuje a diskusi vyvolává tolik důležitých témat, ukazuje tato výstava práce 16 mladých designérů, kteří rozpoznali zásadní význam připomínky holocaustu. Tento jedinečný soubor plakátů tak zachycuje pokus každého z autorů osobně se k jeho památce vyjádřit.
POROTCI: Jan Arnesen, Vedoucí výstavního oddělení, OSN; Jean-Marc Bretegnier, Grafický Designer a učitel, Francie; Debbie Hartmann, Mezinárodní škola pro studium Holocaustu při Yad Vashem, Izrael; Helga Weiss-Hošková, Umělkyně a přeživší Holocaustu, Česká republika; Kimberly Mann, Manager, The Holocaust and the United Nations Outreach Programme, OSN; Kathrin Meyer, Výkonná sekretářka, ITF; Sophie Nagiscarde, Ředitelka kulturních aktivit při Mémorial de la Shoah, Francie; David Tartakover, Grafik a laureát Izraelské ceny, Izrael; Ondřej Zámiš, Grafik, Česká republika.
Plakáty jsou používány k upoutání naší pozornosti více než 150 let. Vizuálně přitažlivé plakáty, jež spojují grafické prostředky s typografií, sdělují silné, stručné poselství, jehož cílem je vzbudit emoce u lidí, kteří se na ně dívají. Zachycují energii, myšlenku nebo nápad, které mohou diváci okamžitě pochopit, absorbovat a reagovat na ně. Jako forma umění jsou plakáty všudypřítomné a přístupné – objevují se v četných kopiích, pokrývají veřejné plochy, počínaje zdmi a konče sloupy pouličních lamp, jsou viditelné pro všechny
Celý článek…
Šestnáct plakátů, které zde předkládáme, poskytují učitelům a studentům skvělou příležitost k provedení smysluplného zkoumání povahy připomínání holocaustu v dnešní době. Pomocí těchto plakátů studenti mohou ohodnotit různé způsoby připomínání. Učitel může tyto plakáty použít pro vzdělávací diskusi o významu holocaustu v dnešním světě. Lekce spočívá ve všeobecné analýze plakátů vytvořených umělci z České republiky, Francie and Izraele.
Celá lekce…
Galerie plakátů a vyjádření designérů