Általános információk a filmről
A film a szaloniki származású Ovadia Baruch személyes történetén keresztül mutatja be a holokauszt folyamatát. Ovadiát a helyi görög zsidó közösség tagjaival együtt Auschwitzba deportálták. Végigkövetve Ovadiát, amint Szaloniki mai utcáin sétál, betekintést nyerünk a holokauszt előtti helyi zsidó élet jellegzetességeibe, mindennapjaiba. A film különlegessége abban áll, hogy Ovadia Baruch a náci uralom alatt vele történt eseményeknek minden fázisát az események eredeti helyszínén meséli el. Ezzel nem csak hitelesíti visszaemlékezését, hanem közel hozza a diákok számára mindazokat a dilemmákat, döntéseket, az életért folytatott küzdelem részleteit, melyekkel nap mint nap szembe kellett nézniük a táborokban, Auschwitzban, vagy Mauthausenben raboskodó áldozatoknak.
Ovadia Baruch története egy rendkívüli elemet is tartalmaz: egy különös szituációban, a koncentrációs tábor borzalmai között ismerkedik meg későbbi feleségével. Maga az a tény, hogy még a halál küszöbén is egymásra talál a két fiatal, és hogy a kegyetlen gyűlölködés közepette is képesek szeretni, új és érdekes szempontot vet fel a tanulóknak az emberi viselkedésről. A film nem csak a haláltáborokba kíséri el főszereplőjét, Ovadiát, hanem a felszabadulás perceitől kezdve bemutatja az új életért való harcát is Európából indulva Izrael földjéig, ahol végül megvalósulnak álmai és céljai.
A Görögországban történtekkel kezdődően Ovadia Baruch személyes története több szinten is beágyazódik a holokauszt átfogó történelmi kontextusába, a filmet eredeti dokumentum felvételek szövik át és gazdagítják.
Célkorosztály
14-16 éves diákok
Természetesen maga a tanár ismeri személyesen saját diákjait, így ő tudja a legjobban eldönteni, kiknek érdemes a filmet bemutatni. 14 éves kor alatt, tehát a nyolcadikos korosztálynál fiatalabbaknak azonban nem ajánljuk a film megtekintését.
Pedagógiai célok
A kitűzött pedagógiai célokat szintén befolyásolja a tanítványok kora, előzetes történelmi ismereteik, illetve tanítási lehetőségeink. Ennek megfelelően a tanár maga választhat az alábbiakban kifejtett két, különböző szintű foglalkozástervezet között.
Az általános pedagógiai célok mindkét esetben azonosak:
- Ovadia Baruch személyes történetén keresztül megismerni a holokauszt történetét; emberi együttérzést ébreszteni annak áldozataival.
- Rávilágítani a holokauszt fokozatos, lépcsőzetes eseménysorára, az első, kitaszító intézkedésektől kezdve egészen a megsemmisítésig.
- A személyes történet mentén erkölcsi és érzelmi dilemmákkal való szembesülés, ezek alapján bizonyos értékeknek és azok jelenkori tartalmának megbeszélése, elemzése. (Pl.: Mit jelent állandó életveszélyben és üldözöttségben élni pusztán a származás miatt; hogyan és miért hatnak a tömegekre a különböző gyilkos ideológiák?)
A diákok felkészítése
A film bemutatása előtt ajánlatos felmérni, vagy éppenséggel megerősíteni a tanulók előzetes ismereteit a holokauszt alapvető fogalmairól. Érdemes külön kitérni a görög és a magyar eseményekre is.
Alapszintű foglalkozás: közös megbeszélés a film egyszeri megtekintése után
Ez a verzió abban az estben ajánlott, amikor csak nagyon korlátozott idő áll a tanár rendelkezésére. Ilyenkor elsősorban Ovádia Baruch személyes történetén keresztül egy általános képet mutatunk be a holokausztról. Célunk, hogy a diákok megismerkedjenek egy túlélő személyes történetével, egy adott zsidó közösség életével, a holokauszt fokozatos kialakulásával, a zsidó áldozatoknak az életért folytatott mindennapos küzdelmével a koncentrációs táborban, és a túlélők nehézségeivel, hogy valahogyan új életet kezdhessenek, visszatérve az emberi lét normalitásába.
Kérdések a film bemutatása után:
Mik az első, általános benyomások, gondolatok és reakciók a filmről?
- Hogyan emlékszik vissza Ovádia Baruch a szaloniki zsidó életre, mielőtt a nácik elfoglalták Görögországot?
- Hogyan épült fel és milyen tevékenységeket folytatott a helyi zsidó közösség?
- Hogyan változott meg a szaloniki zsidóság élete a nácik bevonulása után?
- Milyen következtetéseket lehet levonni Ovadia visszaemlékezése alapján a zsidók elleni náci propagandáról, és miért pont a deportálások előtt tettek különös hangsúlyt az ilyen jellegű propagandára?
- Hogyan emlékszik vissza Ovadia a szaloniki zsidók deportálására? Mennyiben voltak tisztában a rájuk váró sorssal?
- Mit tudhattunk meg az áldozatok mindennapi „életéről” a koncentrációs táborokban? Mi segíthette elő a túlélést?
- Hogyan élte meg Ovadia Baruch a felszabadulást? Hogyan próbált új életet kezdeni?
- Mennyiben nyújtott új információkat a film a holokauszt történetéről? Milyen további kérdéseket lehet a film kapcsán feltenni, megbeszélni?
Emeltszintű foglalkozás: csoportmunka a film megtekintése után
Ez a verzió abban az estben ajánlott, amikor több idő áll a tanár rendelkezésére, így akár kétszer is le tudja vetíteni és mélyebben is ki tudja elemezni a diákokkal a filmet. Célunk, hogy a diákok megismerkedjenek azokkal az erkölcsi és érzelmi dilemmákkal, válaszutakkal, amelyek az abban a szituációban lévő emberek előtt álltak, s amelyek meghatározták döntéseiket.
Csoportmunka
A film első elemzése és második levetítése után az osztály két csoportra osztva dolgozza fel a látottakat.
A „történelmi kutatócsoport” a film történelmi hátterének jár utána, a második csoport pedig elemzi a filmben szereplő személyek viselkedését, döntéseiket és az azok mögötti motivációkat.
A csoportok munkájának bemutatása után további, irányított megbeszéléssel zárjuk a pedagógiai foglalkozást.
Segédanyagok
Lásd a bibliográfiában.
A „történelmi kutatócsoport”
Ez a csoport a filmben látott történelmi információk, valamint a bibliográfiában megadott website-ok segítségével többek között az alábbi kérdésekre keres válaszokat:
- Mekkora zsidó közösség élt Görögországban a náci megszállás előtt? Hogyan lehetne jellemezni a közösség életét?
- Hogyan és milyen mértékben változott meg a szaloniki zsidóság élete a nácik bevonulása, majd a zsidóellenes rendeletek hatására?
- Hogyan jelent meg a zsidóság náci propagandában, és miért erősítették fel ezt a fajta propagandát főleg a deportálások előtt?
- Mennyiben volt hasonló a szaloniki zsidóság sorsa a magyar zsidóságéhoz?
Az emberi viselkedéseket elemző csoport
- Melyek voltak Ovadia és Aliza legnehezebb és legfontosabb döntései tábori raboskodásuk alatt?
- Hogyan és miért eszközölte ki Aliza az Ovadiával való találkozást és mennyire pecsételte meg életüket ez az esemény?
- Milyen képet kapunk Ovadia visszaemlékezései alapján a táborokban lévő őrökről? Lehet-e egyértelműen állítani, hogy mindegyik egyformán viselkedett?
- Vajon miért döntött úgy Ovadia és Aliza, hogy Izrael földjén kezdenek új életet?
A csoportok bemutatói
Minden csoport kinevez egy csoporttagot, aki bemutatja a csoportja témáját és a feltett kérdésekre adott válaszaikat.
Összefoglaló kérdések
- Mi érintett meg leginkább benneteket a film nézése során?
- Milyen fontos erkölcsi üzenete van Ovadia Baruch visszaemlékezésének?
- Mi a jelentősége annak, hogy Ovadia az események helyszínén mondja el a holokauszt során vele történteket?
- Milyen további kérdések merülnek fel bennetek a film kapcsán?
- Miért kell ezzel a témával még napjainkban is foglalkozni?
- Kell-e a zsidó emberek segítőiről, megmentőiről is tanulni?
További projektlehetőségek, ajánlatok
A helyi (magyarországi, helyi városi) zsidó közösség felkutatása, az akkori magyar hatóságok részének megismerése, a magyar zsidók eldeportálásában.
Helyi túlélők felkeresése, meginterjúvolása.
Bibliográfia: