• Menu

  • Shop

  • Languages

  • Accessibility
Visiting Info
Opening Hours:

Sunday to Thursday: ‬09:00-17:00

Fridays and Holiday eves: ‬09:00-14:00

Yad Vashem is closed on Saturdays and all Jewish Holidays.

Entrance to the Holocaust History Museum is not permitted for children under the age of 10. Babies in strollers or carriers will not be permitted to enter.

Drive to Yad Vashem:
For more Visiting Information

Czym jest sztuka Holokaustu?

Grupa wiekowa: Lekcja przeznaczona jest dla uczniów liceów.

 

Cele

Zaprezentowanie sztuki, jako właściwego narzędzia historycznego. Interdyscyplinarne podejście do edukacji o Holokauście.
Zapoznanie uczniów z różnymi przyczynami tworzenia sztuki w czasie Holokaustu.
Zapoznanie uczniów z codziennym życiem w czasie Holokaustu oraz trudnymi wyborami, przed jakimi stawali Żydzi, i które wyrażali poprzez sztukę.

 

Uzasadnienie

Kiedy próbujemy zmierzyć się z tematem Holokaustu, czasami trudno jest znaleźć odpowiedni język. Nie ma słów, którymi tak naprawdę można opisać to, co stało się podczas Holokaustu. Dlatego musimy korzystać z interdyscyplinarnych metod po to, aby spróbować objąć i zrozumieć ten trudny okres. Sięgamy wówczas po historię sztuki, poezję i filozofię.

Zadaniem tej lekcji jest pokazanie różnych przedstawień Holokaustu w sztuce lat 1933-1945. Poprzez prace artystów uczniowie poznają różne przyczyny, dla jakich tworzono sztukę w czasie Holokaustu, a także dowiadują się o codziennych dylematach i problemach, z jakimi musieli sobie radzić ludzie w czasie Holokaustu. To przykładowo problem tożsamości, wiary, przyjaźni czy dokumentowania wydarzeń. Korzystanie z dzieł sztuki pozwala uczniom czuć się bezpiecznie. Mogą oni przedstawiać swoje opinie oraz mówić o tym, jak rozumieją obrazy. Są w stanie interpretować to, co widzą przed sobą bez konieczności posiadania ogromnej wiedzy historycznej. Oczywiście, zadaniem nauczyciela jest przedstawienie historycznych faktów potrzebnych do tego, aby prace artystyczne mogły zostać zrozumiane i przeanalizowane. Wykorzystanie dzieł sztuki pozwala także w pewnym sensie ożywić zawarte w nich człowieczeństwo, czyli to, co naziści tak bardzo chcieli odebrać swoim ofiarom.

Plan lekcji składa się z trzech części, które prezentują różne cele sztuki Holokaustu:

  • Sztuka jako narzędzie dokumentacji
  • Oficjalna sztuka wykonywana dla nazistów
  • Sztuka jako forma oporu i radzenia sobie z rzeczywistością

Lekcja składa się z modułów. Można wykorzystać całość, jednak nauczyciel z każdej części może wybrać jedną lub dwie prace. Dlatego też czas trwania zajęć to od jednej do trzech 45-minutowych zajęć. Wskazówki dla nauczyciela, znajdujące się w każdej z części, zawierają tematy, które powinny zostać poruszone w dyskusji. Nauczyciel znajdzie tu także historyczne tło i wprowadzenie do każdej części zajęć.

Więcej informacji historycznych oraz dodatkowe dzieła sztuki znaleźć można na stronie internetowej instytutu Yad Vashem.

Plan Zajęć

Zajęcia rozpoczynają się pytaniem: czym jest sztuka Holokaustu? 
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw musimy zdefiniować pojęcie Holokaustu i przedstawić kilka podstawowych faktów dotyczących tego okresu.

Plik Zdjecia

 

Holokaust

Holokaust był wymordowaniem około sześciu milionów Żydów przez niemieckich nazistów i ich sojuszników. Pomiędzy niemiecką inwazją na Związek Radziecki latem 1941 r. i końcem wojny w Europie w maju 1945 r. nazistowskie Niemcy i ich pomocnicy robili wszystko, aby zabić wszystkich Żydów. Niemcy motywowani byli przez rasistowską i antysemicką ideologię, która przedstawiała Żydów jako rasę podludzi, która chce zniszczyć ludzkość i dlatego wg nazistowskiej ideologii nie ma prawa istnieć. Dyskryminacja Żydów przez nazistów rozpoczęła się po dojściu Adolfa Hitlera do władzy w styczniu 1933 r. i dlatego wielu historyków uznaje tę datę za początek ery Holokaustu. Żydzi nie byli jedynymi ofiarami reżimu Hitlera, ale byli jedyną grupą, którą naziści chcieli zniszczyć w całości. Niemcy używali różnych środków, aby zabijać Żydów. W końcu stworzyli specjalne obozy koncentracyjne, które były ośrodkami zabijania.

Kiedy uczniowie poznają podstawowe fakty tego okresu, pojawia się pytanie: dlaczego ludzie tworzyli sztukę w czasie Holokaustu (ta lekcja zajmuje się jedynie okresem 1933-45, ze względu na potrzebę zdefiniowania ram czasowych w ograniczonym czasie lekcji).

Wskazówka dla nauczyciela
Potrzeba kontynuacji twórczości dla artystów (nawet w czasie wojny), dokumentacja wydarzeń oraz jeden ze sposobów oporu.

Podczas tej lekcji poznamy na przykładach różne powody tworzenia sztuki.

1. Sztuka jako dokumentacja
2. Sztuka oficjalna
3. Sztuka jako opór duchowy oraz narzędzie do radzenia sobie z rzeczywistością