Autori: Mgr. Miriam Mouryc, Dr. Noa Mkayton
Preklad: PhDr. Alica Virdzeková
Cieľová skupina: študenti vo veku 14 až 18 rokov, podľa zváženia vyučujúceho aj mladší študenti
Doba trvania: jedna vyučovacia hodina
Ciele výuky:
zoznámiť študentov s vizuálnym materiálom a umožniť im spracovať
a vyjadriť pohľady na udalosti holokaustu
umožniť študentom zamyslieť sa nad možnosťami a spôsobmi pripomínania udalostí holokaustu v 21.storočí mladými Izraelcami
prinútiť študentov uvedomiť si pripomínanie histórie v ich vlastnom kultúrnom kontexte
Pomôcky k realizácii:
Vzdelávací set pohľadníc Vymazať pamäť – PDF,
pred hodinou je treba vytlačiť na farebnej kopírke a zlepiť stranu s pohľadnicou a textom k sebe
Doporučujeme vzdelávací set pred použitím zalaminovať.
Počítač, projektor a pripojenie k internetu
Priebeh hodiny:
Úvod
- Vyučujúci stručne zoznámi študentov so vzdelávacím setom Vymazať pamäť.
Začínajúci izraelskí návrhári v rámci projektu navštevujú Pamätník obetí a hrdinov holokaustu Jad Vašem v Jeruzaleme. Študenti se tiež zúčastňujú na workshopoch, ktoré vedú pedagógovia z Jad Vašem priamo v priestoroch Neri Bloomfield School.
Pohľadnice ukazujú individuálny vzťah umelcov k zložitým otázkám Šoa. Vyjadrujú osobné záujmy, provokatívne otázky, myšlienky zredukované na veľkosť pohľadnice.
- Vyučujúci rozdelí študentov do šiestich skupín a každá skupina dostane niekoľko pohľadníc a otázky, s ktorými bude pracovať. Študenti pracujú v skupinách po dobu 10-15 minút.
Rozdelenie do skupín je nasledujúce
Práca s pohľadnicami Abraham Koplowicz – Sen
Časť básne Sen je na niekoľkých pohľadniciach. Úlohou študentov je zložiť báseň chronologicky.
Potom sa skupina zoznámi s celým textom básne a príbehom Abrahama Koplowicza.
Abraham Koplowicz – Sen
Keď budem mať 20 rokov,
budem sa dívať na náš krásny svet.
Nasadnem do veľkého motorového vtáka
a vzlietnem do vesmíru.
Poplávam, poletím v svet krásny, ďaleký,
poplávam, poletím cez moria a rieky.
Mrak sestrou, vietor bratom mi bude.
Hrdo zakrúžim nad Nílom,Eufratom.
Uvidím sfingy a pyramídy
v starovekej krajine božskej Isis.
Preletím ponad obrovské vody Niagary.
Budem sa kúpať v žiari Sahary.
Cez tibetské štíty miznúce v oblakoch,
nad krásnou, tajomnou krajinou kúzelníkov.
Keď vymaním sa z pazúrov ich moci,
budem sa vznášať nad ľadovcami severu.
Preletím nad veľkým ostrovom klokanov
a nad zvyškami Pompejí.
Nad Svätou zemou Starého zákona
I nad vlasťou slávneho Homera.
Hrdo zakrúžim nad krásnym svetom.
Abraham Koplowicz (1930-1944)
Abraham Koplowicz sa narodil v roku 1930 v Lodži. Mamička sa volala Johet-Gittel a otec Mendel. Abraham bol jedináčik. Pred začiatkom druhej svetovej vojny Abraham chodil do školy iba dva roky. Na jar 1940 sa rodina ocitla v gete v Lodži. Počas likvidácie geta v lete 1944 bol Abraham s otcom i matkou deportovaný do Osvienčimu. Vojnu prežil iba otec Mendel Koplowicz.
Po oslobodení sa Mendel vrátil do Lodže. Našiel obrázky a zošit, ktorý Abraham schoval na povale. Zošit obsahoval 8 básní a dve satiry, ktoré Abraham napísal. Mendel sa v roku 1955 s druhou manželkou odsťahoval do Izraela. Mendel Koplowicz zomrel v roku 1983 v Izraeli. Zošit bol znovu objavený Abrahamovým nevlastným bratom Eliezerom Grynfeldom v roku 1983.
Eliezer Grynfeld daroval zošit Jad Vašem ako pripomienku pre ďalšie generácie.
Práca s pohľadnicami Spala som na hornej prični, Mamička bola v baráku
č. 26, Babička bola v Osvienčime, Prababička bola v Poľsku, Praprababička prežila holokaust
Otázky pre prácu v skupine:
- Ako sa vyvíja obraz stopy na jednotlivých pohľadniciach?
- Čo symbolizuje stopa ?
- Ako sa menia spomienky na určitú historickú udalosť?
Práca s pohľadnicou Ulmovci z Markowej, Poľsko a Nemohol si vybrať dobu, v ktorej žil.
Otázky pre prácu v skupine:
Zoznámte sa s príbehom rodiny Ulmovcov a Janusza Korczaka.
- Popíšte možnosti voľby, ktorú títo ľudia mali počas druhej svetovej vojny.
- Aké mali možnosti?
- Máme záchrancov pripomínať? Prečo?
Príbeh rodiny Ulmovcov
Pred 2. svetovou vojnou žilo v Markowej okolo 4,5 tisíca obyvateľov, z toho 30 rodín bolo židovských. Markowa sa nachádza neďaleko Łańcutu vo východnom Malopoľsku. Býval tam aj roľník Józef Ulma, jeho žena Wiktória a šesť detí. Józef bol absolventom poľnohospodárskej školy.
Ulmovci, rovnako ako ostatní obyvatelia Markowej, boli svedkami vraždenia židov v dedine v lete 1942. Počet obetí nie je známy.
Rodina Ulmovcov v roku 1942 poskytla úkryt dvom židovským rodinám, Szallovcom a Goldmanovcom.
V noci 24. marca 1944 nemecká polícia vtrhla do domu Ulmovcov. Zastrelili ukrývaných židov, Józefa Ulma, jeho manželku Wiktóriu a šesť detí.
Janusz Korczak (1878-1942)
Narodil sa ako Henryk Goldszmit. Používal literárny pseudonym Janusz Korczak. Preslávil sa ako poľský židovský autor detských kníh, lekár a učiteľ.
Bol výrazným pedagógom s vlastnou filozofiou výchovy. Za dôležité pokladal zoznámiť deti so základmi etiky. Navrhol Deklaráciu detských práv. Deklarácia zaručovala právo detí byť milované, rešpektované a mať optimálne podmienky pre život.
Pôsobil tiež ako vedúcí vychovateľ sirotinca vo Varšave. V roku 1940 došlo k presťahovaniu Domova sirôt do varšavského geta. V roku 1942 nasledoval transport na východ. Korczak sa rozhodol neopustit deti, ktoré učil.
Janusz Korczak bol zavraždený v plynovej komore hneď po príchode do Treblinky.
Práca s pohľadnicami Až vyrastiem, chcem byť ako brat a Ste hladní drobčekovia?
Otázky pre prácu v skupine:
- Čo majú tieto dve pohľadnice spoločné?
- Na akú skutočnosť chce Leonard Cohen vo svojej básni upozorniť?
Čo by malo byť známe o Adolfovi Eichmannovi
Farba očí bežná
Farba vlasov bežná
Váha priemerná
Výška priemerná
Zvláštne znamenie žiadne
Počet prstov na rukách desať
Počet prstov na nohách desať
Inteligencia priemerná
A čo ste čakali?
Pazúry?
Prerastené rezáky?
Zelenú penu pri ústach?
Šialenstvo?
Leonard Cohen, Kvetiny pro Hitlera (Flowers for Hitler)
Vydala Mladá fronta v roku 2004
preklad Miroslav Jindra
Práca s pohľadnicou Nič som nevidel, Čas na zábavu
Otázky pre prácu s pohľadnicami:
- Kdo k nám hovorí?
- Aký je váš názor na citát historika Grossa?
Gross, Jan Tomasz: Neighbours. The Destruction of the Jewish Community in Jedwabne, Poland, Princeton 2001, s.12
Jednotlivé prípady hromadného vraždenia majú špecifickú dynamiku. Nejedná sa o bezvýznamné zistenie (…) v každom prípade došlo k procesu rozhodovania aktérov, ktorí v tej dobe žili. Tieto rozhodnutia ovlyvnili výsledok. Môžeme teda aspoň predpokladať, že časť aktérov sa mohla rozhodnúť ináč a na základe ich rozhodnutia by viac europských židov prežilo 2. svetovú vojnu.
Práca s pohľadnicami Zásoby babičky Hany, Predstav si všetkých týchto ľudí, Name, Facebook
Otázky pre prácu v skupine:
- Ako sa dozvedáme o udalostiach holokaustu?
- Aký je súčasný život preživších holokaust?
- Navštívili ste niekedy koncentračný alebo iný tábor? Ako to na vás zapôsobilo?
Prezentácia skupín pred celou triedou
Každá skupina vyberie svojho hovorcu, ktorý prezentuje výsledky skupinovej práce pred triedou. Vyučujúci môže počas prezentácií priemietať na tabuľu pohľadnice, o ktorých sa práve hovorí, a riadi diskusiu.
Na záver hodiny vyučujúci pustí klip izraelskej skupiny Ice – Nine. Pieseň je v hebrejčine s anglickými titulkami.