בסתיו 1944 ברחו זיגמונד ורוזינה שטרן מברטיסלבה עם בנם אלפרד בן התשע והחלו לנדוד בכפרים נידחים ברחבי סלובקיה בחיפוש אחר מקומות מסתור. את בנם הבכור, ריצ'רד בן ה-12, שלחו אל הסב והסבתא שבהונגריה, שם, סברו, בטוח יותר. בני המשפחה מצאו מסתור בביתם של מריה ויאן מטולה למשך כארבעה חודשים, ולאחר מכן הסתתרו כשלושה חודשים בבית משפחת פוטנצ'וק שבכפר פוברזניק.
![כלי שחמט שגילף זיגמונד שטרן כאשר המשפחה שהתה במסתור. סלובקיה, 1944](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/2_260.jpg?itok=6mp52dIW)
אוסף החפצים, אגף המוזיאונים, יד ושם
תרומת נח (אלפרד) שטרן ומרים חנצ'ינסקי, ישראל
![כלי שחמט שגילף זיגמונד שטרן כאשר המשפחה שהתה במסתור. סלובקיה, 1944](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/2_260.jpg?itok=9l29fNLW)
![אלפרד (מימין) וריצ'רד שטרן בתקופה המלחמה. אלפרד ניצל עם הוריו במסתור וריצ'רד נספה באושוויץ](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/3_183.jpg?itok=d4FB17hg)
![אלפרד (מימין) וריצ'רד שטרן בתקופה המלחמה. אלפרד ניצל עם הוריו במסתור וריצ'רד נספה באושוויץ](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/3_183.jpg?itok=m5Ittrqy)
![זיגמונד שטרן](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/4_153.jpg?itok=SRFY4lfM)
![זיגמונד שטרן](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/4_153.jpg?itok=pkKuBdWC)
![רוזינה שטרן](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/5_111.jpg?itok=i5PSv9Nw)
![רוזינה שטרן](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/5_111.jpg?itok=YRiGej70)
![יאן ומריה מטולה, חסידת אומות העולם שהסתירה בביתה את בני משפחת שטרן](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/6_77.jpg?itok=IQxP9APf)
![יאן ומריה מטולה, חסידת אומות העולם שהסתירה בביתה את בני משפחת שטרן](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/6_77.jpg?itok=uG26upvH)