במלחמת העולם הראשונה נפגעה ג'ור (Győr) קשה עקב הכיבוש הרומני וכן מחלת השפעת הספרדית, שבאותה עת הפילה עשרות מיליוני חללים בעולם כולו. בעת הזו התגוררו בג'ור 5,900 יהודים שהיוו כשמינית מכלל אוכלוסיית העיר. יהודים אלה השתייכו לשתי קהילות שהתקיימו במקביל בעיר: קהילה נאולוגית גדולה, ולצדה קהילה אורתודוכסית קטנה. בימי המלחמה הגבירה את פעילותה אגודת הנשים שסייעה במזון ולבוש לתלמידי בתי הספר היהודיים ובהשאת נערות עניות.
![בית כנסת בג'ור לפני מלחמת העולם השניה.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/2892_14.jpg?itok=hGADax5z)
ארכיון התצלומים, יד ושם, 2892/14
![בית כנסת בג'ור לפני מלחמת העולם השניה.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/2892_14.jpg?itok=vNjk8ptw)
![בן ציון סניידרס, רב הקהילה וראש הישיבה בג'ור. סניידרס נספה בקרון בדרך לאושוויץ בשנת 1944.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/1574_69.jpg?itok=Ntom9zta)
ארכיון התצלומים, יד ושם, 4701/122
![בן ציון סניידרס, רב הקהילה וראש הישיבה בג'ור. סניידרס נספה בקרון בדרך לאושוויץ בשנת 1944.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/1574_69.jpg?itok=FT1cKV_t)
![יוסף גליק ואשתו יאנקה (Janka), 3 במרס 1937, ג'ור. יוסף ויאנקה נספו באושוויץ.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/8306_2.jpg?itok=X4SlA3UK)
ארכיון התצלומים, יד ושם, 8306_2
![יוסף גליק ואשתו יאנקה (Janka), 3 במרס 1937, ג'ור. יוסף ויאנקה נספו באושוויץ.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/8306_2.jpg?itok=9P6rcFZs)
![חנות הנעליים של פאול נויווירת בג'ור שבהונגריה לפני המלחמה. פאול, אשתו וארבעה מילדיהם נרצחו בשואה.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/14265_26.jpg?itok=CpmB4VLm)
את התמונה המשפחתית מסר ליד ושם חיים-צבי נויווירת, שנולד ב-1924 בג'ור שבהונגריה לפאול-פסח נויווירת ולשיידל שרה לבית אהרנתל. אביו של צבי היה סנדלר ובעל חנות שבה מכר נעליים אורתופדיות. לצבי היו שישה אחים ואחיות: שלמה, יהודית, שושנה, אליזבת, מרתה ומרגוט. צבי ושלמה גויסו לפלוגות העבודה של הצבא ההונגרי ב-1942 ושוחררו בגרץ שבאוסטריה. שושנה, יהודית ואליזבט גורשו לאושוויץ. שושנה שרדה ושוחררה במפעל בחבל מורביה שבצ'כיה, לשם נשלחה בתור עובדת כפייה. יהודית ואליזבת נרצחו. הוריו של צבי גורשו לאושוויץ עם שתי בנותיהם הקטנות, מרתה ומרגוט, וכל הארבעה נרצחו. צבי ושלמה שבו לבית המשפחה בג'ור והתאחדו עם שושנה.
יד ושם, ארכיון התצלומים, 14265/26
![חנות הנעליים של פאול נויווירת בג'ור שבהונגריה לפני המלחמה. פאול, אשתו וארבעה מילדיהם נרצחו בשואה.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/14265_26.jpg?itok=mBKF7jb6)
![פאול ושרה נויווירת עם חמישה מתוך שישה ילדיהם. ג'ור, הונגריה, לפני המלחמה. שלושה מבני המשפחה שרדו את השואה.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/14265_13.jpg?itok=9W2PjmN5)
את התמונה המשפחתית מסר ליד ושם חיים-צבי נויווירת, שנולד ב-1924 בג'ור שבהונגריה לפאול-פסח נויווירת ולשיידל שרה לבית אהרנתל. אביו של צבי היה סנדלר ובעל חנות שבה מכר נעליים אורתופדיות. לצבי היו שישה אחים ואחיות: שלמה, יהודית, שושנה, אליזבת, מרתה ומרגוט. צבי ושלמה גויסו לפלוגות העבודה של הצבא ההונגרי ב-1942 ושוחררו בגרץ שבאוסטריה. שושנה, יהודית ואליזבט גורשו לאושוויץ. שושנה שרדה ושוחררה במפעל בחבל מורביה שבצ'כיה, לשם נשלחה בתור עובדת כפייה. יהודית ואליזבת נרצחו. הוריו של צבי גורשו לאושוויץ עם שתי בנותיהם הקטנות, מרתה ומרגוט, וכל הארבעה נרצחו. צבי ושלמה שבו לבית המשפחה בג'ור והתאחדו עם שושנה.
מימין: שושנה, שרה עם מרתה, שלמה, צבי, פאול-פסח עם אליזבת, יהודית.
יד ושם, ארכיון התצלומים, 14265/13
![פאול ושרה נויווירת עם חמישה מתוך שישה ילדיהם. ג'ור, הונגריה, לפני המלחמה. שלושה מבני המשפחה שרדו את השואה.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/14265_13.jpg?itok=Kp1ZIv1j)