ביום הראשון של פלישתם לברית המועצות ב-22 ביוני 1941 הפציצו הגרמנים את לייפאיה (Liepāja). עם הפלישה גויסו לצבא האדום רבים מבני העיר, ובכללם יהודים, ורבים אחרים רותקו למקום עבודתם, לשירותים ציבוריים ולעבודה במפעלים. על הגברים נאסר לצאת מהעיר. בשבוע שלאחר מכן הפכה העיר לשדה קרב. עשרות מיהודי העיר היו בין הרוגי הקרבות. ב-29 ביוני כבשו הגרמנים את לייפאיה והחלו במאסרים וברציחות על רקע פוליטי בשיתוף "ההגנה העצמית" הלטבית. חלק מהרציחות נעשו בפארק בלייפאיה, ליד תעלות הגנה שחפרו הסובייטים. עם הנרצחים נמנו עשרות גברים יהודים.
![יהודים מלייפאיה בחולות כפר הדיג שקדן (Skeden) מצפון ללייפאיה, שם נרצחו מ-15 עד 17 בדצמבר 1941.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/4613_625.jpg?itok=8Dfz-7Ab)
2,750 הקורבנות נעצרו בלייפאיה ולאחר סלקציה הובאו לשקדן והוצעדו לתעלות שנחפרו בחול. הם נצטוו להתפשט ונורו על ידי יחידות אס-אס גרמניות ויחידות לטביות.
דוד זיבצ'ון (Zivcon), חשמלאי יהודי במפקדת ה-SD בלייפאיה ביצע תיקונים בביתו של מפקד האס-אס קארל שטרוט (Strott) והבחין בסלילי תשלילים (נגטיבים) של רצח יהודי לייפאיה. הוא לקח בסתר את התשלילים, עשה העתקים והשיבם. זיבצ'ון ניצל במחבוא בביתם של חסידי אומות העולם רוברטס סדולס ואשתו יוהאנה. התצלומים היוו ראיות במשפטי נירנברג.
יד ושם, ארכיון התצלומים, 4613/625
![יהודים מלייפאיה בחולות כפר הדיג שקדן (Skeden) מצפון ללייפאיה, שם נרצחו מ-15 עד 17 בדצמבר 1941.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/4613_625.jpg?itok=LJVMphUx)
![רצח יהודים ליד בור בכפר הדיג שקדן (Skeden), לחוף הים הבלטי, 15 ק"מ מצפון ללייפאיה, ב-15 בדצמבר 1941, על ידי גרמנים ולטבים.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/4613_629_0.jpg?itok=EVqpTnhQ)
יד ושם, ארכיון התצלומים, 4613/629
![רצח יהודים ליד בור בכפר הדיג שקדן (Skeden), לחוף הים הבלטי, 15 ק"מ מצפון ללייפאיה, ב-15 בדצמבר 1941, על ידי גרמנים ולטבים.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/4613_629_0.jpg?itok=clTsMNfV)
![איסוף יהודים לקראת רציחתם בכפר הדיג שקדן (Skeden), לחוף הים הבלטי, 15 ק"מ מצפון ללייפאיה, בדצמבר 1941 על ידי גרמנים ולטבים. משמאל – חייל לטבי.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/2725_6.jpg?itok=r-AK7Dot)
יד ושם, ארכיון התצלומים, 2725/6
![איסוף יהודים לקראת רציחתם בכפר הדיג שקדן (Skeden), לחוף הים הבלטי, 15 ק"מ מצפון ללייפאיה, בדצמבר 1941 על ידי גרמנים ולטבים. משמאל – חייל לטבי.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/2725_6.jpg?itok=D1W9YRP7)
![אתר הרצח בשקדן (Skeden) לחוף הים הבלטי, 15 ק"מ מצפון ללייפאיה, 15 עד 17 בדצמבר 1941: יהודים בבור לאחר רציחתם.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/85EO6_.jpg?itok=fOJDqVWx)
יד ושם, ארכיון התצלומים, EO6/85
![אתר הרצח בשקדן (Skeden) לחוף הים הבלטי, 15 ק"מ מצפון ללייפאיה, 15 עד 17 בדצמבר 1941: יהודים בבור לאחר רציחתם.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/85EO6_.jpg?itok=DKrIp-69)
![מימין: קארליס סיליאקובס, סמל אס-אס, במהלך רצח יהודי לייפאיה ב-15 עד 17 בדצמבר 1941 בכפר הדיג שקדן (Skeden), 15 ק"מ מצפון ללייפאיה.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/4577_327.jpg?itok=BBwCjFF2)
יד ושם, ארכיון התצלומים, 4577/327
![מימין: קארליס סיליאקובס, סמל אס-אס, במהלך רצח יהודי לייפאיה ב-15 עד 17 בדצמבר 1941 בכפר הדיג שקדן (Skeden), 15 ק"מ מצפון ללייפאיה.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/4577_327.jpg?itok=Nr7iiYLf)
![נשים יהודיות באזור כפר הדיג שקדן (Skeden), 15 ק"מ מצפון ללייפאיה, לפני ובמהלך רצח יהודי לייפאיה בשקדן ב-15 עד 17 בדצמבר 1941.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/85DO3__1.jpg?itok=iNlSck1X)
יד ושם, ארכיון התצלומים, EO5/83
![נשים יהודיות באזור כפר הדיג שקדן (Skeden), 15 ק"מ מצפון ללייפאיה, לפני ובמהלך רצח יהודי לייפאיה בשקדן ב-15 עד 17 בדצמבר 1941.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/85DO3__1.jpg?itok=rwBBk9Ls)
![כפר הדיג שקדן (Skeden), 15 ק"מ מצפון ללייפאיה, 15 עד 17 בדצמבר 1941: יהודים ויהודיות לפני רציחתם.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/4613_626.jpg?itok=IpR_kpUW)
שניה מימין: נעמי ינקלביץ. שלישית מימין: מרים פרווי (Parvie). רביעית מימין: פרומה פרווי.
לפי גרסה אחרת, מדובר במשפחת אפשטיין: משמאל שרה (שורלה) בת ה-10 (מסתתרת מאחורי אמה), רוזה (בת 43), בלתי מזוהה, מיה (בת 18), ואִמה אֵמה (בת 47). בעלה של רוזה, יעקב, נורה ביולי 1941. בעלה של אמה, חיים, נעצר על ידי הנקו"ד (שירותי הבטחון הסובייטיים) בינואר 1941 ונספה ביוני 1942 בסאראטוב (Saratov).
יד ושם, ארכיון התצלומים, 4613/626
![כפר הדיג שקדן (Skeden), 15 ק"מ מצפון ללייפאיה, 15 עד 17 בדצמבר 1941: יהודים ויהודיות לפני רציחתם.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/4613_626.jpg?itok=vYW3aU-n)