Witamy w pierwszym e-biuletynie dla edukatorów, którzy uczestniczyli w programach edukacyjnych Yad Vashem w Izraelu i w Polsce. Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach do nauczania o Holokauście, spotkaniach międzynarodowych i polskich ekspertów oraz inne aktualności z Yad Vashem.
W ostatnim okresie 2010-2011 prawie 140 nauczycieli i edukatorów skorzystało z seminariów w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Jedno seminarium ogólnopolskie oraz trzy regionalne (Podkarpacie, Białystok i Warmia-Mazury) zrealizowaliśmy dzięki współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz dwa kolejne seminaria dla księży katolickich oraz edukatorów zorganizowaliśmy wspólnie z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Ponadto od maja 2010 roku prawie 100 osób w Polsce wzięło udział w szkoleniach na temat najnowszych materiałów do nauczania o Holokauście wydanych w języku polskim przez Yad Vashem.
Serdecznie zachęcamy absolwentów naszych kursów w Izraelu i szkoleń w Polsce do przygotowywania własnych scenariuszy lekcji oraz dzielenia się refleksjami z prowadzonych przez siebie zajęć. Otrzymane od Państwa materiały umieścimy na polskiej stronie Yad Vashem, umożliwiając innym skorzystanie z opracowanych przez Was tzw. dobrych praktyk.
W dniach 12-13 czerwca 2010 Międzynarodowa Szkoła Nauczania o Holokauście (ISHS) w Yad Vashem była miejscem obrad 7. Międzynarodowej Konferencji nt Nauczania o Holokauście, która odbyła się pod nazwą Nauczanie i upamiętnianie Holokaustu – perspektywa i przezorność – tekst i kontekst.
Wybitni naukowcy, filozofowie i przywódcy z całego świata zostali zaproszeni do dyskusji o współczesnych wyzwaniach dla edukacji i pamięci o Zagładzie. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in. następujące kwestie:
- jak upamiętniać i nadać znaczenie obchodzonym w poszczególnych krajach oraz międzynarodowo Dniom Pamięci o Holokauście?
- w jaki sposób uczyć o różnych kontekstach historycznych i unikać porównywania cierpienia ofiar?
- Jakie znaczenie ma poznawanie i upamiętnianie Zagłady, dla młodych ludzi, którzy próbują zrozumieć wydarzenia z przeszłości i chcą wziąć odpowiedzialność za pamięć o nich?
Wśród mówców znaleźli się prof. Yehuda Bauer, Doradca Naukowy Yad Vashem, prof. Alain Finkielkraut, wybitny francuski filozof oraz Aleksander Kwaśniewski, b. prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.
Szkolenie z filozofii nauczania o Holokauście w Waszej szkole
Zachęcamy do skorzystania ze szkolenia z filozofii nauczania o Holokauście Yad Vashem oraz wykorzystania polskich materiałów dydaktycznych Instytutu w Waszej Szkole. Przedstawiciel Yad Vashem przyjedzie do umówionej szkoły i przeprowadzi dla Was zajęcia.