Awirama Izraela Historia pokolenie. na pokolenia Z
Awirama Izraela Historia pokolenie. na pokolenia Zwybuchła gdy lat, trzynaście Miał Łodzi. w r. 1926 w się urodził (Kaliski) Awiram Izrael getta do deportowany został rodziną z wraz Izrael r. 1940 W światowa. wojna druga ysłanyw został r. 1944 sierpniu W młodzieżówki. syjonistycznej do dołączył gdzie łódzkiego, a Jaworznie, w obozu do trafił stamtąd a Birkenau,-Auschwitz koncentracyjnego obozu do odnalezieniu Po ojcem. z wraz wyzwolenia doczekał gdzie Blechhammer, do następnie do ołączyład i Palestyny do r. 1946 w się przedostała trójka cała Izraela, siostry ocalałej Menasze. Ramot kibucu założycieli
Film jest częścią projektu ""Świadkowie i Edukacja"", będącego wspólnym przedsięwzięciem Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście Yad Vashem i Centrum Multimediów Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. W projekcie ocaleni opowiadają o swoim życiu przed, w trakcie i po Holokauście, a każdy odcinek jest filmowany w autentycznym miejscu wspominanych wydarzeń.
Szilo Szmulika Historia przeżyjesz. Jeśli
Szilo Szmulika Historia przeżyjesz. JeśliSzmuel (Szmulik) Szilo urodził się w Łucku leżącym na Kresach. Większość żydowskich mieszkańców miasta zamordowano w sierpniu 1942 r. Szmuelowi udało się uciec i przez kilka miesięcy znalazł schronienie u polskiej rodziny. Po powrocie do Łucka odnalazł brata, ale obaj zostali zabrani do obozu pracy, gdzie brat Szmuela zginął. On sam uciekł do lasu, gdzie przyłączył się do partyzantów. Po wyzwoleniu odnalazł siostrę i wspólnie udali się do Palestyny, gdzie Szmuel walczył w wojnie o niepodległość Izraela w 1948 r.
W niepodległym państwie Izrael Szmuel podjął pracę aktora i był przez lata członwkiem izraelskiego teatru narodowego Habima. Występował ponadto w wielu programach telewizyjnych, takich jak ""Skrzypek na dachu"" i ""Ulica sezamkowa"". Film jest częścią projektu ""Świadkowie i Edukacja"", będącego wspólnym przedsięwzięciem Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście Yad Vashem i Centrum Multimediów Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. W projekcie ocaleni opowiadają o swoim życiu przed, w trakcie i po Holokauście, a każdy odcinek jest filmowany w autentycznym miejscu wspominanych wydarzeń.
Zapamiętaj tylko miłość. Historia Ovadii Barucha
Zapamiętaj tylko miłość. Historia Ovadii BaruchaW marcu 1943 r. 21-letni Ovadia Baruch został deportowany wraz z rodziną z Grecji do Auschwitz-Birkenau. Po przyjeździe na miejsce jego rodzina trafiła do komory gazowej. Ovadia walczył o przetrwanie aż do wyzwolenia w obozie w Mauthausen w maju 1945 r. Będąc w Auschwitz poznał Alizę Tsarfati, młodą Żydówekę z jego rodzinnego miasta. Pomimo nieludzkich warunków znajomość Ovadii i Alizy przerodziła się w uczucie. Film ten opowiada historię ich miłości i przetrwania w Auschwitz, cudownego spotkania po Holokauście oraz domu, jaki razem wybudowali w Izraelu.
Film jest częścią projektu "Świadkowie i Edukacja", będącego wspólnym przedsięwzięciem Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście Yad Vashem i Centrum Multimediów Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. W projekcie ocaleni opowiadają o swoim życiu przed, w trakcie i po Holokauście, a każdy odcinek jest filmowany w autentycznym miejscu wspominanych wydarzeń.